Wynajem długoterminowy samochodów – wady i zalety rozwiązania

Mimo, że w dalszym ciągu najpopularniejszą formą finansowania zakupu samochodu jest leasing, to świetną alternatywą może okazać się także renault wynajem długoterminowy . Dlaczego jest to dobre rozwiązanie? Jakie wady i jakie zalety ma wynajem? 

Zalety wynajmu samochodu firmowego

Jeżeli do codziennego wykonywania obowiązków firmowych samochód jest rzeczą niezbędną, wówczas są dwa rozwiązania. Po pierwsze można zdecydować się na wzięcie leasingu i wykupienie pojazdu po zakończeniu umowy, jeśli jednak nie chcemy mieć pojazdu na własność, to wynajem długoterminowy renaulta, toyoty czy innego auta będzie bardziej opłacalną opcją. Dlaczego? W tym wypadku nie musimy ponosić kosztów związanych z opłatą wstępną, co jest obowiązkowe w przypadku leasingu. Po drugie możemy zaliczyć miesięczne opłaty dla wynajmującego do kosztów uzyskania przychodu. Dużym plusem jest także brak konieczności angażowania dodatkowych pieniędzy oraz ryzyka związanego z możliwością utraty pojazdu. Dla niektórych przedsiębiorców bardzo dużym udogodnieniem jest także wygoda związana z brakiem obowiązków serwisowania, bieżącej obsługi czy naprawy pojazdów. Dla kogo taka opcja będzie korzystna? Dla przedsiębiorców, którzy nie chcą tracić czasu na dopełnianie formalności i serwisowanie aut, dzięki temu można skupić się wyłącznie na rozwijaniu biznesu, co przyniesie duże korzyści. 

Wady wynajmu długoterminowego

Wynajem długoterminowy renault nie jest złym rozwiązanie, jednak jak każda opcja ma także pewne wady. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie można w tym wypadku finansować aut używanych. Po drugie wynajmujący nie jest właścicielem pojazdu, a od wartości wykupu do końca naliczane są odsetki. Dużym utrudnieniem może okazać się także konieczność zdeklarowania limitu kilometrów – gdy go przekroczymy będzie wiązać się to z dodatkowymi opłatami. 

Jak wygląda wynajem aut firmowych?

Wybierając renault na wynajem długoterminowy, trzeba będzie znać podstawowe zasady takiego rozwiązania. Wynajmując pojazd nie będzie on naszą własnością, chyba, że zdecydujemy się na jego wykupienie. Umowa wynajmu zazwyczaj jest zawierania od 12 miesięcy, nawet do 5 lat, w zależności od potrzeb przedsiębiorcy. Obok umowy najmu, będziemy zobowiązani podpisać umowę serwisową, dzięki temu obowiązek pokrycia wszelkich kosztów eksploatacyjnych spada na firmę. W takiej umowie podana jest wartość rezydualna pojazdu, czyli wartość końcowa, która jest zależnia od marki i modelu pojazdu, a także okresu najmu. Od tego zależy też wysokość miesięcznych rat za wynajem długoterminowy renault.

Wynajem długoterminowy pojazdów firmowych ma wady i zalety, jednak wydaje się doskonałą alternatywą dla leasingu, który nie zawsze odpowiada przedsiębiorcy. Oczywiście trzeba mieć świadomość, tego jak działa taka usługa, warto też mierzyć siły na zamiary w kwestii finansowej. Wynajem to dla właściciela firmy większa wolność i mniej papierkowej roboty.