Telefony ip, czyli czym jest telefonia internetowa

Telefonia internetowa jest coraz bardziej znana na całym świecie. Jednak nie zawsze tak było. Przed czasami Internetu, nie mogło być mowy o telefonach ip, gdyż do swojego funkcjonowania, wykorzystują one właśnie sieć internetową. Jak więc to wszystko się zaczęło? Na początku, w latach 70-tych opracowano możliwość przesyłania głosu za pomocą Internetu, co było pierwszym istotnym czynnikiem, mającym wpływ na późniejsze pojawienie się telefonii internetowej. Jednak udostępnienie aplikacji umożliwiającej wykorzystanie tej możliwości i głosowe połączenie przez Internet nastąpiło dopiero na początku lat 90-tych. Musiało więc minąć niemal 20 lat, aby rozwiązanie to stało się powszechnie dostępne. Po sukcesie tego przedsięwzięcia, zaczęły masowo pojawiać się kolejne aplikacje umożliwiające połączenia internetowe, aż w roku 1995 opracowano pierwszy telefon ip. Polska jednak musiała trochę poczekać, gdyż telefonia internetowa pojawiła się w naszym kraju nieco później, około roku 2004, czyli prawie 10 lat po stworzeniu pierwszego telefonu VoIP. Na początku, rozwiązanie to skierowane było głównie do większych firm i przedsiębiorstw, ze względu na spore koszty zakupu odpowiedniego sprzętu oraz zapewnienia stabilnego połączenia internetowego. Obecnie, po upływie 15 lat, widzimy że telefony ip stały się czymś powszechnym i, choć nie tak bardzo znanym jak w innych krajach, to mimo wszystko dość popularnym. Aktualnie, w rozwiązania tego korzystają już nie tylko duże firmy, ale również te średnie i mniejsze, nie narażając się na dodatkowe koszty, a wręcz przeciwnie, oszczędzając dzięki temu na abonamentach i innych opłatach związanych z telekomunikacją. Dzięki telefonii internetowej firmy mają dostęp do lepszej komunikacji między pracownikami, a także do łatwiejszego kontaktu z klientami z każdej części świata. Warto zauważyć również, że z telefonii IP można korzystać w dowolnym miejscu na świecie, nie jest ona bowiem przypisana do żadnego konkretnego miejsca. Wystarczy nam jedynie stabilne połączenie z Internetem. Coraz częściej widzimy też telefony ip w domach prywatnych. Choć tutaj zazwyczaj proponuje się inne rozwiązanie: korzystanie z numeru internetowego jedynie za pomocą komputera, czy laptopa, bez użycia konkretnego telefonu dedykowanego technologii VoIP. Wystarczy jedynie zainstalować odpowiednią aplikację oraz podłączyć słuchawki i mikrofon, aby bez problemu korzystać z usługi VoIP. Inną możliwością jest korzystanie ze zwykłego telefonu analogowego z wykorzystaniem bramki VoIP, czyli adaptera łączącego telefon z Internetem. Nie tak dawno pojawiła się również możliwość skonfigurowania smartfona w taki sposób, aby mógł on obsługiwać połączenia VoIP. Widzimy więc, że z czasem przestały być potrzebne nawet telefony ip przeznaczone do używania w połączeniu z telefonią internetową. Obecnie możliwości jest tak wiele, że ograniczać może nas tak naprawdę tylko nasze podejście do tej kwestii. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i ułatwienia, zapewniane przez telefonię VoIP, nic dziwnego, że jest ona wykorzystywana w coraz większej ilości firm oraz domów.