Śrutownica – charakterystyka

Z pomocą śrutownicy obrobimy m.in. odlewy mosiężne, elementy tłoczona na zimno, jak i wypalone, elementy hartowane, odlewy aluminiowe, a także sprężyny i wiele więcej.

Typy śrutownic

Najogólniej wyróżnia się cztery typy śrutownic, zalicza się do nich:

– śrutownice wirnikowe -obrabiany przedmiot ustawia się na obrotowym stole, który jest napędzany mechanicznie.

– śrutownice zawieszkowe – przedmiot obrabiany montuje się na specjalnych zawieszkach obrotowych

– śrutownice wsadowo-nieckowe – przemieszczają detale w sposób niezwykle precyzyjny, wystawiając je na działanie wachlarza śrutu.

– śrutownice przelotowe.

Zdarza się, że na rynku możemy znaleźć również śrutownice specjalistyczne. Ta śrutownica wykorzystywana jest w głównej mierze do czyszczenia drutów i prętów. Szczególny rodzaj stanowią przy tym komory śrutownicze.

Komory śrutownicze

Komory śrutownicze stosowanie są nierzadko do obróbki przestrzennych detali, a także wielkogabarytowych elementów. Co więcej, wyróżnia się komory do obróbki automatycznej oraz komory ręczne. Coraz większą popularnością cieszy się zwłaszcza ten pierwszy typ. Komory automatyczne posiadają bowiem mnóstwo praktycznych funkcji, które pozwalają w znaczący sposób usprawnić codzienną pracę. Z pewnością należą do nich automatyczne podajniki, spotkamy je w nowoczesnych komorach.

Wybór odpowiedniego narzędzia ma duże znaczenie dla precyzyjnej obróbki materiałów. Dlatego istotne jest, aby również, aby wybrana przez nas śrutownica odpowiadała wymaganiom, jakie przed nią postawimy.