Środki ochrony roślin dostępne na rynku

W dzisiejszych czasach powietrze i gleba z coraz bardziej zanieczyszczone. Dlatego zarówno w uprawie zbóż, owoców i warzyw stosuje się nawozy, które ochraniają przed psuciem się warzyw i pojawieniem się grzybów i pasożytów. Otóż, środki ochrony roślin są coraz bardziej skuteczne i mogą występować pod różnorodną postacią. Bardzo ważne jest to, aby stosować jakiekolwiek opryski zgodnie z zaleceniami na etykiecie producenta, ponieważ niewłaściwe stosowanie może przynieść więcej skutków negatywnych niż korzyści. Wszystkie środki dostępne na rynku powinny być również bezpieczne dla zdrowia ludzi. Dlatego warto wybierać środki ochrony roślin od znanych producentów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w produkcji tego typu preparatów. Mają one różnorodne zastosowanie, eliminują chwasty, insekty, jak również pobudzają rośliny do wzrostu, wpływają na to, że plony jest bardziej obfite. Wszystkie środki ochrony roślin powinny mieć odpowiednie atesty, aby mogły być wykorzystywane do nawożenia owoców, warzyw i zbóż. 

 Środki ochrony roślin: fungicydy, herbicydy, adiuwanty

Wiele roślin narażonych jest na działanie grzybów szczególnie w okresie, kiedy panuje nadmierna wilgoć i mamy do czynienia z intensywnymi opadami deszczu. Środki te stosowane są przede wszystkim do ochrony roślin strączkowych, rzepaku, truskawek czy drzew owocowych.  Wykorzystywane są również do ochrony zbóż takich jak pszenica, żyto, jęczmień czy pszenżyto. Fungicydy są to środki niezwykle skuteczne, które pozwolą na zlikwidowanie choroby jak również zmniejszają ryzyko pojawienia się choroby w kolejnych latach. Do dyspozycji klientów są fungicydy o różnorodnej konsystencji. Wszystko zależy od preferencji hodowców i rodzaju roślin na których chcemy zastosować preparat. Do wyboru mamy koncentraty, preparaty proszkowe lub emulsje. Niezwykle ważne jest to, aby przestrzegać wszystkich zaleceń producenta i stosować odpowiednią ilość środka grzybobójczego.  Nie należy przekraczać określonej dawki, jak również nie należy tej dawki pomniejszać, ponieważ może mieć ona nie wystarczająco skuteczne działania. Środki takie jak fungicydy są stosowane zarówno przez rolników jak i przez osoby, które posiadają sady czy ogródki przydomowe. Fungicydy są również chętnie wybierane przez właścicieli działek rekreacyjnych. Herbicydy stosowane przede wszystkim do usuwania chwastów.  Niestety w dzisiejszych czasach jest to bardzo trudne, jednak na rynku istnieje wiele środków chwastobójczych , które nie tylko usuwają chwasty, ale również zapewniają roślinom nieograniczony dostęp do składników odżywczych z gleby. Preparaty przeznaczone są do usuwania chwastów z pól uprawnych, jak również do usuwania chwastów z warzyw okopowych czy krzewów owocowych. Niektóre gatunki owoców i warzyw są bardziej narażone na występowanie chwastów. Adiuwanty to środki, które minimalizują ryzyko zmywania się oprysku podczas opadów deszczu, jak również pełnią funkcję korekcji odczynu i twardości wody.  Dzięki adiuwantom oprysk może dotrzeć do trudno dostępnych miejsca na roślinie. Środki ochrony roślin pomagają również w tym, że substancje z oprysków zatrzymywane są na powierzchni liści. Dzięki zastosowaniu adiuwantów opryski mają skuteczniejsze działanie. Tego typu środki gwarantują lepszą ochrony roślin, wykorzystywane są zarówno w sadownictwie, jak i w dużych gospodarstwach rolnych. Używanie adiuwantów pozwala zaoszczędzić na opryskach jak również na ilości użytej wody do wykonania oprysku.