Piły taśmowe – jakie materiały możesz nimi obrabiać?

Taśmowe urządzenia tnące kojarzą się najczęściej z obrabianiem metali i materiałów ciężkich. To ze względu na możliwość precyzyjnego cięcia oraz dokładnym ustawieniem ostrza względem krawędzi stali czy miedzi. Jednak nie tylko metal jest materiałem, który jesteś w stanie przyciąć na takiej pile. Co jeszcze wchodzi w jej możliwości?

Jeżeli wspomnieliśmy już o metalach, to warto zaznaczyć, że w zależności od dobranej taśmy możemy przyciąć miedź, aluminium, stal, mosiądz i inne. Ta funkcjonalność wykorzystywana jest do przygotowywania profili, rur, wałków, kształtników i kątowników. A jakie jeszcze materiały możesz obrobić za pomocą piły taśmowej?

Piły taśmowe nadają się do cięcia…

…drewna. Ten materiał to druga najpopularniejsza po metalu rzecz obrabiana na stacjonarnych piłach taśmowych. W przypadku drewna wykorzystywanie pił taśmowych w stolarstwie jest bardzo szerokie. Praktycznie pilarki na taśmę potrafią precyzyjnie przyciąć duże bale, małe kantówki czy deski. Następnie te materiały przeznaczane są do produkcji mebli, w wykończeniach domowych, kwestiach ogrodniczych czy budowlanych.

Jednak nie tylko metal i drewno może być ze świetnym skutkiem obrabiany za pomocą piły taśmowej. Otóż bardzo często tego typu pilarki służą modyfikacji tworzyw sztucznych. Ząbkowane taśmy dokładnie wytną pożądany wzór w plastiku różnej grubości – niezależnie czy ma on kształt rurki, owalu czy płaskiego arkusza.

Wszechstronność lub konkrety

Producenci poszczególnych pił wskazują, że te mogą ciąć wymienione materiały. Niektórzy wskazują na duże możliwości i pracę na różnych tworzywach. Takie wszechstronne piły sprawdzą się szczególnie tam, gdzie pracujemy na różnych materiałach, a nie mamy budżetu i miejsca na wstawienie kilku różnych urządzeń.

Natomiast jeżeli nasza praca jest sprecyzowana, to warto zainwestować w piłę odpowiednią do działania na konkretnych tworzywach. Dzięki temu otrzymamy dużo lepsze efekty i bardzo dokładne cięcie w metalu, plastiku lub drewnie.