Piękne pamiątki z Polski – które wybrać?

Polska historia jest niezwykle bogata, barwna i naznaczona wieloma wydarzeniami, o których chcemy pamiętać albo które wolelibyśmy wymazać z pamięci. Jej bardzo istotną częścią jest sztuka ludowa, która pochodzi z różnych regionów kraju i której wyjątkowość sprawia, że obecnie przeżywa prawdziwy renesans swojej popularności. Które pamiątki z Polski, odwołujące się do sztuki ludowej, warto zakupić? Oto kilka naszych propozycji!

Pamiątki z Polski – idealne do dekoracji wnętrz albo na prezent

Wyjątkowe pamiątki z Polski mogą być naprawdę różnorodne – wynika to przede wszystkim z ogromnej różnorodności naszej kultury, która kształtowała się w różnych regionach i dzięki temu możemy dzisiaj czerpać z niej garściami, wybierając rozmaite rękodzieła. Na które z nich szczególnie warto postawić?

  • Serwety haftowane – a także koronki, to wyroby niezwykłe, które często gościły na stołach naszych babć. Kaszubskie, Makowskie, Koniakowskie, Bobowskie i inne to przejaw kunsztu wielkich mistrzów, którzy z prostych narzędzi i materiałów, potrafili tworzyć niezwykle dzieła sztuki. Dzisiaj możemy wybierać spośród bardzo wielu serwet, które różnią się wzornictwem, motywami, kształtami czy rozmiarami – każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
  • Wycinanki ludowe – różnokolorowe, niezwykle piękne i doskonałe do oprawienia oraz powieszenia na ścianie, są wytworami bardzo zróżnicowanymi jeżeli chodzi o style czy motywy. Największą popularnością cieszy się obecnie wycinanka łowicka, która przedstawia rośliny, figury geometryczne, ludzi w czasie pracy i wiele innych – dzięki temu jest bardzo chętnie wybierana jako oryginalna dekoracja mieszkania.
  • Wyroby ze słomy i siana – polscy mistrzowie rękodzieła nie mają sobie równych, jeżeli chodzi o pomysłowość i oryginalność. Niezwykłymi pamiątkami z Polski okazują się też przepiękne, niezwykle pieczołowicie przygotowywane wyroby ze słomy czy siana – są wśród nich zarówno ozdobne zwierzęta czy motywy religijne, jak również… przedmioty typowo użytkowe, jak np. dzbanki!
  • Tradycyjne zabawki – choć współczesne dzieci cenią najbardziej klocki Lego i figurki swoich ulubionych postaci z gier czy filmów, mogą zainteresować się także tradycyjnie wykonywanymi zabawkami, które są prawdziwym przejawem kunsztu. Wspaniałe, ręcznie malowane koniki z bryczką, strugane ptaszki czy fujarki z drewna odgrywające tradycyjne melodie to coś, na co zdecydowanie warto postawić.
  • Garnki i wyroby z drewna – to również ciekawe pamiątki z Polski, ponieważ zarówno garncarstwo, jak też stolarstwo były bardzo ważnymi elementami polskiej ludowości. I co ciekawe – klasycznymi technikami wciąż tworzy się niezwykłe wyroby tego typu, które z całą pewnością zachwycą niejedną osobę.

Pamiątki z Polski to temat niezwykle szeroki – wśród polecanych wyrobów znajdują się też pisanki, bombki, plecionki, a nawet tradycyjna biżuteria. Dzięki temu każdy z nas może znaleźć tu coś dla siebie i jednocześnie zaopatrzyć się we wspaniały wyrób, idealny na prezent – i to nie tylko dla obcokrajowca. Polecamy odwiedzić sklep z rękodziełem i wybrać to, co najlepsze i najbardziej charakterystyczne dla polskiej kultury. W ten sposób przepięknie ozdobisz swoje mieszkanie czy dom!