Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 biorą udział w wymianie polsko – rosyjskiej.

Utworzono dnia 11.10.2018

Szkoła Podstawowa nr 11 w Wejherowie wygrała konkurs zorganizowany przez Centrum Promocji Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W nagrodę nasza placówka otrzymała  grant na organizację wymianę młodzieży polsko-rosyjskiej ze szkołą w Zielenogradsku z obwodu Kaliningradzkiego. Koordynatorem projektu  jest Wojciech Dopke wraz z  Pauliną Romińską i Anetą Dziechciowską

Przedsięwzięcie ma charakter dwustronnej wymiany młodzieży szkoły podstawowej VII i VIII klasy oraz III klasy gimnazjum (13-16 lat). Do udziału w wymianie zostało  zaproszonych 12 uczniów z Polski i 12 z Rosji. Kryterium doboru uczniów była  ich chęć współpracy w realizacji poszczególnych punktów wymiany. Temat przedsięwzięcia: "UNIKALNOŚĆ MAŁYCH OJCZYZN BOGACTWEM POLSKI I ROSJI".

Podczas pobytu w Rosji nasi uczniowie mieli możliwość poznania środowiska geograficznego obwodu Kaliningradzkiego. Zwiedzili Zielenogradzk, Kaliningrad, Jantarnyj oraz Mierzeje Kurońską. Te wycieczki zaowocowały nie tylko poznaniem kultury i życia codziennego mieszkańców ale przede wszystkim nawiązaniem międzynarodowych przyjaźni.

Podczas pobytu w Wejherowie młodzi Rosjanie zwiedzili Wejherowo, Kaszuby i Trójmiasto.  Z rosyjskimi gości spotkał  się w ratuszu zastępca prezydenta  Wejherowa, który opowiedział im o historii grodu Wejhera. Brali  też udział w warsztatach związanych z historią Kaszub i językiem kaszubskim, warsztatach muzycznych, podczas których  nauczyli się piosenek w języku kaszubskim.

Bardzo ważną częścią planowanych zajęć  były  wspólne przedsięwzięcia wykonywane w grupach i parach międzynarodowych: prace plastyczne, wspólne zwiedzanie, przygotowywanie i rozwiązywanie zadań, własnoręczne wykonywanie ptaszków czy wyrobów z wzorem kaszubskim, wspólna nauka języka rosyjskiego i kaszubskiego, uczenie się piosenek rosyjskich i polskich oraz kaszubskich. Uczniowie polscy   i rosyjscy mieli możliwość  zapoznania  kolegów ze swoim miastem i  najbliższą okolicę.

Zdjęcia i tekst:P.Romińska

Utworzono dnia 11.10.2018, 19:57