Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Niezwykłe lekcje z dorosłego życia- ,, Małe miasto"

Utworzono dnia 29.01.2019
             Uczniowie naszej szkoły w dniach  21-25 stycznia 2019 r.  uczestniczyli w projekcie edukacyjnym pt. ,,Małe miasto". Pięciodniowy projekt realizowany  był w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej. Polegał on na uczestnictwie dzieci w różnych zajęciach, za które otrzymywały one bony, tzw. ,,ditki". Nastepnie  wpłacały je  do banku pod koniec danego dnia. 
             Dzieci codziennie w ramach zajęć edukacyjnych uczestniczyły w nietypowych lekcjach, a także mogły rozwijać swoje zainteresowania, poznawać niezwykłe tajniki pracy różnych grup zawodowych, m.in.  służb mundurowych. Codziennie zarabiały  ,,ditki" podczas spotkań  z niezwykłymi ludźmi.  Ich dzienny limit wynosił: 36 ,,ditków". 4 ditki dzieci musiały przeznaczyć na podatek, a 2 na  obiad, czyli mogły uzbierać 180 ,,ditków", z czego 30 musiały wydać. Zajęcia były okazją do głębszego poznania  tajników różnych zawodów, szczerych rozmów, a także do integracji dzieci i młodzieży z różnych, szkolnych środowisk. Dzieci wzajemnie się wspierały, bawiły, rozwiązywały trudne  sytuacje z codziennego, dorosłego życia. Podczas zajęć mogły zdać sobie sprawę, ile wysiłku wkładają rodzice, aby  realizować swoje zawodowe pasje.  Za otrzymane ,, ditki" uczniowie zakupili sobie wspaniałe nagrody, m.in. zabawki, gry edukacyjne, sprzęt elektroniczny, słuchawki, itp. Niektórzy wybierali  prezent dla najbliższych, a inni wspaniałą niespodziankę dla siebie. 
             Była to  niezwykła lekcja przedsiębiorczości dla młodego człowieka wkraczającego w dorosły świat. 
 
 
 
Polecamy artykuł ze strony:
 
Zakończył się projekt realizowany w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej pt. „Małe miasto”. Uczniowie wejherowskich szkół uczyli się pracować, zarabiać, oszczędzać i wydawać pieniądze – a to wszystko poprzez zabawę.

Uczniowie w wieku od 8 do 12 lat mieli możliwość uczestniczenia przez pięć dni w warsztatach edukacyjnych, podczas których uzyskali fachową wiedzę na temat obrotu i wartości pieniądza.

Fryzjer, cukiernik, strażnik miejski, policjant czy strażak. Przedstawiciele instytucji i przedsiębiorstw w praktyczny sposób pokazywali najmłodszym, jak wygląda wykonywanie poszczególnych zawodów. Dzieci spędziły godzinę przy każdym stanowisku. Pracodawca pokazywał, z czym związana jest jego profesja.

– Zaprosiliśmy do udziału około 24 przedsiębiorców w różnych dziedzinach. Były to zawody gastronomiczne, do tego służby i inspekcje, a także przedstawiciele prywatnej branży – mówi Michał Schröder z fundacji „Dom mojego Brata”.

Za wykonaną pracę uczniowie otrzymywali wynagrodzenie wypłacane w Walucie Małego Miasta. Swoją wypłatę mogli pomnożyć na lokacie w banku.

– Rozmowa o ekonomii w V i VI klasie nie jest prosta. To raczej młodzież, która idzie do mamy czy do taty i mówi: "Daj na ciacho, daj na zabawkę". A tutaj się okazuje, że przez tydzień mieli zrozumieć, iż są różne zawody. Że można w ramach tych zawodów pracować, że są podatki, które trzeba odprowadzać, że można samemu zarobić, ale i też można z pieniędzy wprowadzonych jako podatki coś zakupić – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

I choć obowiązek odprowadzenia podatków dzieci dziwił najbardziej, to jego efektem jest przyjęta Ustawą Rady Małego Miasta realizacja urządzenia na jednym z placu zabaw w Wejherowie.

Pięć dni symulacji dorosłego życia to nie tylko pożytek edukacyjny. Dzięki nabytej wiedzy o tym, że oszczędzanie się opłaca, uczniowie na zakończenie projektu mogli zrobić zakupy w Sklepie Marzeń.

W projekcie brało udział 129 dzieci z pięciu szkół podstawowych z Wejherowa.

Zdjęcia

Utworzono dnia 29.01.2019, 12:25

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Luty 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Imieniny

Zaloguj się do szkolnej poczty