KONFERENCJA NAUKOWA

Utworzono dnia 30.09.2018

22 września 2018r. uczennica klasy 8c Szkoły Podstawowej nr 11 Karolina Stankiewicz wystąpiła na II Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Zdolni z Pomorza”. Wydarzenie to było zorganizowane w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”. W tegorocznej edycji wzięło udział około 300 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadgimnazjalnych, a więc konkurencja była duża.

W tym roku młodzież zgłębiała tajemnice kosmosu zgodnie z tematem spotkania „Wszechświat. Pomiędzy mikro- i makrokosmosem w nauce oraz sztuce.” Spotkanie miało charakter interdyscyplinarny. Uczniowie odkrywali świat kosmosu z różnych punktów widzenia. Analizowali jego tajemnice z perspektywy nauk przyrodniczych, ścisłych czy humanistycznych.

Konferencja odbyła się w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, a wykład inauguracyjny wygłosił dr Łukasz Lamża, filozof przyrody, dziennikarz naukowy i autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książek. Wysłuchaliśmy niezwykle ciekawych rozważań na temat metafor dotyczących Wszechświata. Wszechświat jest jak… mechanizm zegarka, organizm, a może dzieło sztuki?

Tak zainspirowani młodzi ludzie rozeszli się na poszczególne sesje przedmiotowe. Wkładów można było wysłuchać w sześciu panelach dyskusyjnych z przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, informatyka, matematyka i nauki humanistyczne. Każdą sesję rozpoczynał wykład naukowca czy eksperta w danej dziedzinie. Prezentowano niestandardowe spojrzenie na otaczający nas świat zachęcając młodych ludzi do poszukiwania odpowiedzi i zgłębiania nauki.

Z kolei w przerwach można było odwiedzić stanowiska, gdzie młodzi naukowcy prezentowali swoje badania, m.in. niestandardowe hodowle roślin, chemiczne ogrody czy drukarkę 3D, a nawet wzięliśmy udział w sprawdzaniu matematycznych twierdzeń w praktyce.

Karolina wystąpiła w pierwszej części konferencji. Zaprezentowała zgromadzonym swoje rozważania na temat „Czy można przelecieć przez planetę gazową – Jowisza?”.

Na początku opisała dokonania człowieka w kosmosie, loty na Księżyc i misje na Marsa, które zwieńczone sukcesem pozwoliły człowiekowi marzyć o dalszym podboju kosmosu. Karolina zgłębiła też budowę samego Jowisza opowiadając z jakich substancji zbudowany jest Jowisz i jaka jest struktura tej gazowej planety. Na zakończenie przedstawiła problemy z jakimi borykają się astronauci podczas lotów kosmicznych.

Uczennica przygotowała również wspaniałą prezentację, która dzięki znakomicie dobranym zdjęciom jeszcze lepiej pozwalała odbiorcy zrozumieć temat. Mówiła zdecydowanie, fantastycznie modulując głosem pokazała, że bardzo dobrze radzi sobie z tremą. Ponad to odpowiednie wznoszenie się i opadanie tonu sprawiało, że potrafiła zaciekawić słuchaczy i chciało się słuchać jej wypowiedzi.

Zakończyła swój wykład słowami: ”Podsumowując, ogromne ciśnienie wewnątrz planety, oceany wodoru ciekłego i metalicznego, gigantycznie wysoka temperatura. Tyle w telegraficznym skrócie, ale chyba aż tyle argumentów, które ostatecznie rozwiewają nasze wątpliwości. Nie możemy niestety przelecieć przez planety gazowe, a wyprawa człowieka w tak odległe rejony Układu Słonecznego jest wielce niebezpieczna. Myślę jednak, że człowiek nie powiedział w tej sprawie ostatniego słowa.”, a jej występ nagrodzono brawami.

Gratulujemy Karolinie odwagi, bo choć napisanie artykułu i samo wystąpienie nie były łatwym zadaniem postanowiła się z nim zmierzyć. To właśnie upór, konsekwencja i ciężka praca w dążeniu do wymarzonego celu pozwalają osiągnąć sukces. Brawo.

Tekst: D. Stodolska

Utworzono dnia 30.09.2018, 20:28