Klubowa piłka nożna w najlepszym wydaniu, czyli Liga mistrzów UEFA – Co sprawia, że zainteresowanie nią jest tak ogromne?

Dla sportowych emocji jesteśmy zrobić wiele, a często nad nie przekładami inne ważne sprawy, aby doświadczać ich na stadionie lub przed ekranem telewizora. Nie ma wątpliwości co do tego, że wyjątkowo popularna jest liga mistrzów, która skupia wyłącznie najlepsze kluby europejskiego futbolu. Kibice są zgodni co do tego, że liga mistrzów przyciąga swą wyjątkowością. Skąd bierze się fakt, że to właśnie champions league budzi najwięcej emocji, a także skupia uwagę kibiców z całego świata?

Nie zawsze nadarza się okazja ku temu, aby oglądać na żywo ligę mistrzów. Wtedy, pozostaje nam jedynie sprawdzanie za pośrednictwem Internetu. Wpisujemy w wyszukiwarkę chociażby – liga mistrzow terminarz. W znanej nam formie, liga mistrzów funkcjonuje dopiero od roku 1992, jednak już od 1955 roku mamy do czynienia z Pucharem Mistrzów, kiedy to rozgrywki te po raz pierwszy wygrał Real Madryt, czyli obecnie najbardziej utytułowany klub w tych rozgrywkach. Jeżeli chodzi o liczbę zwycięstw drużyn z konkretnych krajów, zdecydowanie przewodzi Hiszpania, a za nią znajduje się Anglia, Włochy, Niemcy, a następnie Holandia. Jakie są powody tego, że liga mistrzów urosła do miana fenomenu?

Dlaczego kibice uwielbiają Ligę mistrzów?

Każdego roku, mecze ligi mistrzów skupiają przed telewizorami widzów z całego świata, aczkolwiek dotyczą one wyłącznie klubów europejskich. Chociażby Azja oraz Ameryka, posiadają swoje alternatywne rozgrywki o podobnej formule, jednak to europejska piłka klubowa stoi na najwyższym poziomie, a także skupia najlepszych piłkarzy z całego globu. Jednym z wyjątkowych elementów jest chociażby hymn ligi mistrzów, czyli adaptacja hymnu koronacyjnego Georga Friedricha Händla. Kiedy ten rozbrzmiewa na stadionach przed pierwszym gwizdkiem, ciarki pojawiają się na ciałach wszystkich kibiców i zawodników. Emocji dodaje fakt, że to najbardziej prestiżowe rozgrywki i nic większego w klubowej piłce osiągnąć się nie da, a jak wiadomo istnieje drużyny, które triumfowały kilkukrotnie. Swego rodzaju tradycją stał się nawet terminarz ligi mistrzów, w którym zwykle październikiem zaczyna się faza grupowa, a wiosną pucharowa, wraz z finałem w okolicach maja oraz czerwca.

Zasady Ligi mistrzów oraz inne istotne elementy, z którymi warto się zapoznać

Zwykle to wysoka pozycja w lidze krajowej jest gwarantem awansu do ligi mistrzów, natomiast sporo warunkuje także prestiż owej ligi. Stąd właśnie spotykamy się z sytuacją, kiedy to z takich krajów, jak Niemcy, Anglia, Hiszpania i Włochy bezpośrednio do fazy grupowej awansują aż cztery drużyny. Rosja i Francja posiadają po dwa miejsca dla swoich klubów, a Ukraina, Portugalia, Belgia i Turcja po jednym. Zespoły z innych państw, ale również te z wyżej wymienionych, które jednak zajęły w ligach krajowych nieco niższe miejsca, zmuszone są do rywalizacji w kwalifikacjach, które odbywają się w czterech rundach. Warto wiedzieć, że z uwagi na odpowiednią pozycję oraz prestiż ligi, drużyna może rozpocząć kwalifikacje od razu w czwartej, ostatniej rundzie.

Nieco mniejszym prestiż przejawiają rozgrywki Ligi Europy, w której mierzą się zwykle te zespoły, które zajęły trzecie miejsce w fazie grupowej Ligi mistrzów, a także inne kluby, które awansowały bezpośrednio z odpowiednich pozycji w swych krajowych ligach.

W prawdzie poziom sportowy jest tu niższy, niżeli w wypadku meczów ligi mistrzów, jednak niemal identyczny jest tutaj system rozgrywek. Różnica widoczna jest jednak w tym, że spotkania odbywają się w inne dni tygodnia, aby nie nakładały się one na te ligi mistrzów. W roku 2021, UEFA wprowadza kolejną, trzecią kategorię pucharów europejskich pod nazwą Conference League. Zdaniem ekspertów, będzie to doskonała okazja do tego, aby zespoły z krajów, które rzadko kwalifikują się do pucharów europejskich, mogły częściej mierzyć się na arenie międzynarodowej, a dotyczy to m.in. Polski.