Jakie elementy doradztwa celnego zasługują na naszą uwagę?

Kiedy specjalizujemy się w transporcie międzynarodowym, prawie zawsze konieczna okaże się odprawa celna. Proces ten nie bez powodu jest bardzo istotny, gdyż jakakolwiek nieprawidłowość na jego etapie może poskutkować różnymi konsekwencjami. W sytuacji, jeśli zależy nam na uniknięciu tych problemów, najlepiej podjąć współpracę z firmą, która oferuje kompleksowe doradztwo celne.

Jakie cechy określają doradztwo celne?

W dużym skrócie, doradztwo celne jest to długa lista działań, których celem jest analiza problemów związanych z celnymi sprawami. Nie obędzie się tutaj bez postępowania zgodnego z trade compilance, gdyż tylko w takim wypadku możemy liczyć na to, że każda odprawa celna zakończy się pozytywnym rezultatem. Jest to istotne wsparcie, kiedy dojdzie do jakichkolwiek niezgodności, zanim w ogóle towar będzie zgłoszony. To także pomoc w wypadku wielu innych problemów, do jakich może dojść podczas kontroli stosowanej przez organy celne. Jest to m.in. wykonywanie wniosków na bazie prawa, zajęcie się kwestią cła, akcyzy, VAT, a także egzekucją oraz odwołania i zażalenia.

W dużej mierze, mowa tu przede wszystkim o pomocy merytorycznej, a tylko wtedy możliwy może okazać się obrót swoim towarem za granica. Mimo tego, że działania agencji celnych różnią się od siebie, natomiast da się wyłonić takie usługi, które są często obecne w ofercie.

Najważniejsze, co możemy zyskać dzięki doradztwu celnemu

Nie można tutaj powiedzieć, że któraś z usług jest tą najistotniejszą, jednak szereg z nich na pewno wyróżnia się na tle pozostałych. Jest to z pewnością nadzór nad prawidłowościami w celno-podatkowej dokumentacji, ale też wykonawstwo oraz rozliczanie celnych procedur, w tym tych gospodarczych. To też np. dobór przewoźników i spedytorów. Wsparcie podczas ustalania kodu taryfy celnej towaru, pomoc w tworzeniu składu celnego i składu podatkowego, a to wszystko pod nadzorem celnym. Każda z usług to bardzo ważne wsparcie, a jeśli dokumentacja zostanie dostarczona i poddana analizie przez specjalistów, firma bardzo szybko może spodziewać się merytorycznej odpowiedzi. Cenione agencje działają wyjątkowo precyzyjnie i dokładnie, stąd nie musimy się martwić o to, czy będzie to udana współpraca.