Jak leczyć braki w uzębieniu? A może protetyka stomatologiczna w Warszawie?

Chociaż nie jest to aż tak jasne, protetyka często porównywana jest do rehabilitacji, w związku z jej specyfiką. Jest to nic innego, jak rekonstrukcja utraconych zębów, co może prowadzić do osłabienia kondycji szczęki. Co więcej, braki zębowe to nie tylko problem osób starszych, ponieważ dotyka również młodych ludzi. Dlaczego protetyka jest tak ważna i warto z niej korzystać?

Co może spowodować tylko jeden brak w uzębieniu?

Kiedy nieustannie „chodzi nam po głowie” protetyka stomatologiczna Warszawa okaże się doskonałym miejscem, aby zacząć rozglądać się za dobrym gabinetem stomatologicznym. To na pewno usługi, które będą odpowiednie dla sporej grupy społeczeństwa z niekompletnym uzębieniem. Wystarczy tylko jeden ubytek, a już zachodzi ryzyko dojścia do komplikacji, stąd nie można czekać. Mimo tego, że sprawa nie wydaje się być wyjątkowo groźna, konsekwencjami często bywa nawet zanik kości wyrostka zębodołowego, objaw Godona, przeciążenie pozostałych zębów, czy też rozrost języka. Sposobem na ubytki są też zębowe implanty, produkowane z tytanu w czystej postaci. Te będą świetną alternatywą dla naturalnego korzenia zębowego.

Jak w wypadku zmian w jamie ustnej, pomoże nam protetyka?

Niekiedy zdarzy się tak, że jedynym wyjściem jest natychmiastowe usunięcie chorego zęba, kiedy ten do leczenia już się nie nadaje. Wówczas, staje się to nieuniknione, a pomocy powinniśmy szukać w implantologii lub protetyce. Dla specjalisty to okazja, aby wykorzystał uzupełnienia protetyczne w formie stałej bądź ruchomej. Dziedzina jaką jest protetyka, ma na celu uzupełnienia braków, utrzymując jednocześnie odpowiednią kondycję szczęki pacjenta. Jeżeli chodzi o różnice w uzupełnieniach, najczęściej jest to sposób, w jaki te utrzymują się w jamie ustnej.

Co warto wiedzieć, o najczęściej stosowanych uzupełnieniach protetycznych?

Jeżeli wymaga się odbudowy zęba, który już jest bardzo zniszczony, wykorzystuje się koronowo-korzeniowy wkład. Może one być uniwersalny, czyli wyprodukowany masowo przez producenta, natomiast często stomatolog wykonuje go też indywidualnie, zdejmując miarę od konkretnego pacjenta. Wkład koronowy stosuje się, gdy dochodzi do odbudowy górnej korony zęba bocznego, a ten wykonywany jest z porcelany. Niekiedy jest to też materiał kompozytowy bądź metale szlachetne.

Z lukami doskonale radzą sobie mosty, a ich zastosowanie może warunkować obecność zębów sąsiadujących, ponieważ musza one stanowić dla mostu podporę. Dokładniej mówiąc, mają stanowić zaczep, który pozwoli na to, że wypełnienie będzie solidnie przymocowane.

Licówkami są niewielkie płytki o odpowiedniej grubości, które mocuje się do powierzchni wyniszczonego zęba. Dzięki temu, możliwe jest skuteczne odbudowanie jego struktury. Najlepiej, jeśli dobór licówek jest indywidualny, w czym znacznie pomaga specjalistyczne badanie zgryzu pacjenta.

Dużą popularnością cieszą się także klasyczne zębowe implanty, które mają opierać się na śródkostnych wszczepach. Jest to jeden z lepszych sposobów, aby efekt był najbardziej naturalny i doskonale imitował naturalny ząb. Warto jednak wiedzieć, że implantacja to bardzo kosztowna usługa, na którą nie każdy będzie mógł sobie pozwolić. Implant zębowy zwykle stanowią trzy główne elementy, a jest nimi łącznik, korona oraz imitacja korzenia zębowego. W porównaniu do protetyki, implantacja jest wyjątkowo skomplikowanym i złożonym zabiegiem, stąd uzasadnia to o wiele wyższą cenę oraz dłuższy czas trwania całego procesu.