Drenaż zewnętrzny oraz wewnętrzny – w jakich okolicznościach będzie on nam potrzebny?

Warto wiedzieć, że nawet skuteczna hydroizolacja, nie zawsze będzie w stanie w pełni uchronić nasze piwnice, przed działaniem wody oraz wilgoci. W związku z tym, należy wykonać również drenaż i to zewnętrzny i wewnętrzny.

Czym tak w ogóle wspomniany drenarz jest? Fachowcy podają, że to po prostu system odprowadzania wody, gdyż ta kumulując się w gruncie, będzie stanowiła niebezpieczeństwo dla naszych fundamentowych i piwnicznych ścian. Chociaż drenaż może składać się wielu różnych elementów, nie wszystkie one wyglądają identycznie.

Jest to swojego rodzaju naturalna ochrona budynku przed szkodliwym działaniem wilgoci na nasze ściany, podłogi w piwnicy oraz w przyziemiu. Chodzi o to, aby zebrać i odprowadzić wody opadowe i gruntowe, znajdujące się w obszarach domu.

W jakich sytuacjach, drenaż okaże się koniecznością?

Na pewno powinniśmy się zdecydować na wykonanie drenażu wtedy, gdy nasza działka widnieje na terenie o wysokim poziomie wody gruntowej, a szczególnie, kiedy mamy do czynienia z gruntem o niskiej przepuszczalności. Musimy zdobyć dane z zakresu hydrologii, które tego dotyczą. Wodne i gruntowe warunku, powinien przedstawić nam geotechnik, który powinien zbadać działkę, jeszcze nim rozpoczną się prace budowlane, a nawet przed wykupieniem projektu. Musimy dołożyć starań, byśmy otrzymali nie tylko maksymalny poziom wód gruntowych, ale też jak wygląda to aktualnie, ponieważ wartość ta, często zmienia się w ciągu roku.

Skuteczny drenaż będzie wymagany również wtedy, gdy dom znajduje się na skarpie. Pełni on wtedy rolę ochrony przeciw temu, by spływająca z góry woda nie zatrzymywała się na piwnicznych ściankach, ryzykując ich zamoknięcie. Jako, że powinno się zapobiegać, a nie leczyć, drenaż warto wykonać również wtedy, gdy wydaje się on nam niepotrzebny. Niektórych okoliczności nie będziemy w stanie przewidzieć, a za jakiś czas może dojść do podniesienia się poziomu wody gruntowej. Tego typu przypadki, zdarzają się niestety całkiem często. Może okazać się, że zamknięto niedawno np. pobliski zakład, a ten zwykle zużywał sporą część wody z ujęcia lokalnego, a wtedy jej nadmiar stanie się dla nas odczuwalny. W takiej sytuacji, profesjonalny drenaż uchroni nas przed podtopieniem.

Wysoki stan wód gruntowych? Postaw na drenaż!

Odpowiednio wykonany drenaż przyda się wszędzie, gdzie wymaga się obniżenia poziomu wody gruntowej, starając się przy tym, aby tam znajdowała się na stałym poziomie i trafiła po tym do studni chłonnej, kanalizacji, rowu melioracyjnego, czy też by rozsączyła się po działce.

Tradycyjny drenaż zewnętrzny

Tradycyjne zewnętrzny drenaż to system rur rozmieszczonych wokoło podziemnych elementów budynku. Co więcej, ich układanie może odbyć się jedynie na dobrze przygotowanym podłożu, ale też zlokalizowane na pewnej głębokości. Wszystko po to, by nie znalazły się one nad poziomą izolacją fundamentowych ław. Woda do rur trafia przez perforacje, a w związku z tym, że otworki te są odpowiednio niewielkie, do środka nie wpadną jakiekolwiek zanieczyszczania, które mogą blokować przepływ. Nie można powiedzieć, że drenaż tego typu jest skomplikowany, a dodatkowo, możliwe jest dobudowanie go wokoło domu, który już funkcjonuje. Rury drenarskie powinny znaleźć się blisko ław, a w takim wypadku mamy do czynienia z przyściennym drenażem. W wypadku, kiedy ten musi znaleźć się pod poziomem posadowienia budynku, będziemy zmuszeni wykonać tzw. drenaż odsunięty, który najczęściej stosowany jest przy domach istniejących.

Tradycyjny drenaż wewnętrzny

Wewnętrzny drenaż staje się koniecznością, gdy fundamentów nie można opasać rurami. Rury montuje się w piwnicy przy ścianach, a niekiedy i przez środek. Dobrze, kiedy instalacja znajdzie się w podłodze piwnicznej, niestety spowoduje to spadek wysokości piwnicy. Taki drenaż jest dość trudno naprawić, a wykonanie go wiąże się z większymi kosztami, niż w wypadku zewnętrznego. Zawsze opcją jest też zastosowanie dwóch drenarskich systemów w domu, a wtedy woda będzie trafiała z wewnętrznego do zewnętrznego.