Czy warto wysłać nasze dziecko do Hiszpanii?

Jak w każdym kraju – nawet w hiszpańskich szkołach występują plusy, oraz jakieś minusy. W końcu nic nie jest perfekcyjne. Zatem z czym trzeba się liczyć, wysyłając dziecko do szkół w Hiszpanii? – szkoła w hiszpanii

         Gdybyś chciał zostać w Hiszpanii dłużej niż na wakacje lub masz małe dzieci (pierwsze lata szkoły podstawowej lub młodsze), to inteligentnym posunięciem może być wysłanie dziecka do jednej z hiszpańskich szkół. Chyba najlepszą zaletą takiego rozwiązania jest poznawanie nowego języka, oraz kultury. W taki sposób, nasz edziecko – otoczone Hiszpańskim – nauczy się go bardzo szykbo.

         Warto jednak pamiętać, że ty sam już powinieneś umieć w stopniu komunikatywnym język Hiszpańskim, ponieważ większość nauczycieli w szkole nie będzie rozmawiało po angielsku.

         Im starsze dzicko, tym trudniej będzie mu zaakceptować nowe środowisko. Będzie mu trudniej nauczyć się nowego języka, a do tego będzie tęsknić za starymi miejscami, oraz znajomymi. Należy pamiętać, że taka sytuacja wywiera wielką presję na młode osoby – co sprawia, że w oczach dziecka szkoły Hiszpańskie wypadną jeszcze gorzej. Jeśli zdecydujesz się wysłać dziecko do hiszpańskiej szkoły, upewnij się, że pozwalasz dziecku na przystosowanie się do nowej sytuacji, a to może trochę potrwać.

         Inną kwestią jest to, że szkoły państwowe w Hiszpanii zazwyczaj nie oferują wielu zajęć pozalekcyjnych, takich jak sport, sztuki teatralne czy muzyka, więc rodzice muszą organizować dzieciom czas. Co więcej, liczebność w klasach szkół państwowych są zwykle większe – nawet do 30 uczniów – niż w szkołach prywatnych w Hiszpanii.

         A jakie są zalety? Jak już wsześniej wspomniałem – nauka nowego języka, oraz kultury. W tym przypadku hiszpańskiej. Mało tego. Dziecko, uczące się w takiej szkole bardzo łatwo pozna światowe znajomości ludzi wpływowych, jak i zwykłych. W końcu Hiszpania prosperuje szkołami na bardzo wysokim poziomie i wiele ludzi z wielu krajów (nawet spoza europejskiego kontynentu) decyduje się na przeprowadzkę w okresie szkolnym swojego dziecka, do Hiszpanii. Niech jednak nasze dziecko same zdecyduje czy tego chce, nie zmuszajmy go do tego. Przedstawmy mu zalety i wady takiego rozwiązania, a następnie dajmy szansę na wypowiedzenie się na ten temat.

         Czy szkoły w Hiszpanii oferują lepsze wykształcenie niż w innych krajach? Raczej nie. Dlaczego? Każdy kraj ma swoje lepsze, oraz gorsze uczelnie. Jesteśmy się w stanie nauczyć, oraz wykształcić w tej samej dziedzinie w Polsce, Niemczech, Anglii jak i we wspomnianej Hiszpanii. Dlatego nie powinniśmy się kierować efektem końcowym takiego nauczania, lecz warunkami, oraz tym, co może nam zaoferować dany kraj. Hiszpania ma bardzo dobre szkoły międzynarodowe, gdzie uczęszcza wiele dzieci innych narodowości. To jest zaleta, bo nasze dziecko nie ograniczy się tylko do kultury hiszpańskiej, ale jak na przykład zaprzyjaźni się z Francuzem, to na pewno pozna kulturę francuską. W Polsce obcokrajowcy są rzadko widywani w szkołach. Jeśli już – to bardziej z powodu sytuacji geopolitycznej (np. występuje duża ilość dzieci z Ukrainy) niż z powodu wyboru polskich uczelni przez obcokrajowców.