Czy warto sprzedawać importowany towar?

W obecnych czasach kiedy dostęp do zagranicznych produktów jest tak prosty, a wyroby zagraniczne niezwykle tanie, wielu przedsiębiorców decyduje się na import towarów z zagranicy. Rozwiązanie to ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Dziś jednak skupimy się na zaletach importu towarów. Czy warto?

Czym właściwie jest import towarów?

Import towarów to nic innego jak przywóz określonych towarów z innych państw. Dostępność do niemal każdego zakątka na ziemi sprawia, że celem zakupu konkretnych produktów, nie musimy nawet się do niego wybierać. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć myszką, by za kilka tygodni w naszym przedsiębiorstwie znalazły się hurtowe ilości produktów gotowych do sprzedaży. Jak jednak import wygląda od strony formalnej? I dlaczego ubieganie się o zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego jest dobrym pomysłem?

Co to skład podatkowy?

Import towarów zza granicy może dotyczyć różnych wyrobów – również tych objętych podatkiem akcyzowym. To właśnie dzięki zezwoleniu na skład podatkowy możesz pozwolić sobie na odsunięcie w czasie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego, aż do momentu zakończenia procedury związanej z zawieszeniem poboru akcyzy – w większości przypadków jest to moment, kiedy towary objęte podatkiem akcyzowym mogą zostać dopuszczone do sprzedaży. Przedsiębiorca posiadający skład podatkowy może magazynować w nim wszelkiego rodzaju wyroby pochodzące nie tylko z własnej produkcji, ale także należące do osób trzecich. Po stronie przedsiębiorcy stoi jednak odpowiednio wygospodarowane miejsce, w którym mogą być przechowywane sprowadzone wyroby. Musi on również zapewnić bezpieczne warunki do magazynowania. Pamiętaj również, że musisz posiadać tytuł prawny wskazujący na to, że aktualnie miejsce składowania wyrobów akcyzowych należy właśnie do Ciebie. Mogą nim być umowa najmu, dzierżawy, czy też prawo własności. Odnoszenie się do wszystkich wymogów prawnych pozwoli Ci bezpiecznie, a przede wszystkim zgodnie z wszelkiego rodzaju ustawami prowadzić własną działalność opartą na imporcie produktów akcyzowych.