Co powinniśmy wiedzieć o cewnikach urologicznych?

Na pewno są to najpopularniejsze cewniki. Są one niewielką rurką, która wykonana jest z odpowiedniego o dopuszczonego do użytku plastiku. Umieszcza się ją w szyi pęcherza moczowego. Cewnik urologiczny stosuje się po przebytej operacji lub po zabiegu. Celem jego użycia jest prawidłowe odprowadzanie moczu z pęcherza. Warto o tym wiedzieć.

Jakie jest zastosowanie cewnika urologicznego?

Otóż, cewniki urologiczne są wyrobami jednorazowymi. Są one najczęściej wprowadzane do szyi pęcherza moczowego celem odprowadzania moczy. Jednak ich zastosowanie jest również inne. Chodzi o podawanie leków bezpośrednio do układu moczowego. Cewnik urologiczny może być również wykorzystywany w przeróżnych badaniach obrazowych. Są nimi cystometria oraz cystografia. Cewnik urologiczny wykorzystywany jest także u wszystkich pacjentów, którzy mają poważny problem z prawidłowym oddawaniem moczy albo też w sytuacji, kiedy pojawiło się zatrzymanie moczy w drogach moczowych. Takie sytuacje mają miejsce nie tylko, kiedy jesteśmy po operacji, po różnych zabiegach chirurgicznych lub urologicznych, ale również wtedy kiedy pojawiły się wady rozwojowe lub mechaniczne urazy.

Jakie wyróżniamy rodzaje cewników urologicznych?

Na pewno warto zwrócić uwagę na właściwe dobranie cewnika. Chodzi o pewne potrzeby pacjenta. Wtedy znaczenie ma kształt cewnika urologicznego oraz jego końcówki. Na ten aspekt musimy zwracać dokładną uwagę, gdyż od tego zależy, czy korzystanie z cewnika urologicznego będzie prawidłowe. Na rynku dostępne są różne rodzaju cewników urologicznych.