5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając systemy gaśnicze

Każdy właściciel oraz zarządca budynku jest zobowiązany do tego, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo znajdującym się wewnątrz osobom. Dlatego też, jeżeli należysz do właścicieli obiektów, musisz rozważyć zainstalowanie rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo – jednymi z tych najskuteczniejszych są systemy gaśnicze, dzięki którym zyskasz możliwość szybkiego rozprawienia się z pożarem, bez konieczności wzywania straży. Na co zwrócić uwagę, wybierając tego rodzaju rozwiązanie? Sprawdźmy!

Po pierwsze – rodzaj systemu gaśniczego

Dostępne dzisiaj systemy gaśnicze mogą być bardzo zróżnicowane pod względem działania i skuteczności, dlatego też w pierwszej kolejności warto rozważyć, na które rozwiązanie warto postawić. Dwoma najpopularniejszymi rodzajami instalacji tego typu są te wodne i gazowe, które sprawdzą się w różnych obiektach. Wodne systemy gaśnicze, jak sama nazwa wskazuje, w gaszeniu ognia wykorzystują wodę w różnych stanach skupienia. Nadają się one idealnie przede wszystkim do tych obiektów, w których nie znajdują się różnego rodzaju sprzęty czy dokumenty, które mogłyby zostać uszkodzone przez działanie wody.

Alternatywą są instalacje gaśnicze gazowe, które wykorzystują gazy obojętne – bezpieczne dla człowieka i zmniejszające ilość tlenu w powietrzu, uniemożliwiając tym samym rozprzestrzenianie się ognia. Nie pozostawiają jakichkolwiek zanieczyszczeń, dlatego też doskonale sprawdzają się w serwerowniach, rozdzielniach elektrycznych i wielu innych miejscach, w których niezbędne jest zabezpieczenie cennych urządzeń i mienia.

Po drugie – technologie i rozwiązania stosowane przez daną firmę

Oprócz tego, że systemy gaśnicze dzielą się na wodne i gazowe, możesz również postawić na odmienne rozwiązania i technologie oferowane przez daną firmę. I tak w przypadku instalacji gazowych będziesz mieć możliwość postawienia na INERGEN, dwutlenek węgla, FM-200 czy NOVEC-1230, zaś w przypadku tych wodnych na instalacje zraszaczowe, tryskaczowe czy mgiełkę wodną. Oczywiście to tylko część dostępnych rozwiązań – każde z nich inaczej sprawdzi się w różnych typach obiektów, dlatego dokładnie zapoznaj się z przeznaczeniem i specyfiką działania konkretnego systemu, a następnie wybierz, który będzie odpowiedni dla Ciebie. Warto przy tym skonsultować się ze specjalistami, którzy podpowiedzą Ci najlepsze rozwiązanie.

Po trzecie – zakres usług firmy

Każda firma, oferująca instalacje przeciwpożarowe, powinna zapewniać ich kompleksowe projektowanie oraz montaż. To jednak nie wszystko! Jeżeli chcesz nawiązać współpracę ze specjalistami, którzy będą do Twojej dyspozycji w różnych problemach i sytuacjach, postaw na takie przedsiębiorstwo, które zapewni Ci również serwis PPOŻ, prefabrykację rurociągów czy doradztwo techniczne – będzie to niezwykle korzystne w przyszłości, kiedy potrzebna będzie pomoc fachowców.

Po czwarte – opinie

Wybierając firmę sprawdź jej doświadczenie, technologie i realizacje, a wszystko to zweryfikuj za pomocą opinii, jakie na temat danego przedsiębiorstwa znajdziesz w Internecie. W ten sposób dowiesz się, czy specjaliści rzeczywiście zapewniają fachowe i kompleksowe usługi, a także czy są w stanie w stu procentach spełnić wszelkie Twoje oczekiwania.

Po piąte – ceny rozwiązań

Bardzo istotne są również ceny, na które jednak warto spojrzeć pod koniec porównywania ofert – na pierwszym planie zawsze są bowiem technologie oraz jakość usług. Wybierz więc najlepsze firmy, a dopiero na końcu porównaj cennik – w ten sposób będziesz mieć pewność tego, że postawiłeś na to, co najlepsze i co zapewni Ci odpowiednie systemy gaśnicze.